Wczesny symptom choroby Parkinsona. Pogarsza się jeden zmysł
Choć choroba Parkinsona może się kojarzyć z problemem osób starszych, atakuje już nawet przed 40. rokiem życia. Naukowcy odkryli, że jeden z wczesnych symptomów, na który trzeba zwrócić uwagę i w porę zareagować, dotyczy słuchu.
12.01.2025 13:30
Wczesny sygnał ostrzegawczy
Choroba Parkinsona początkowo objawia się niewinnie i zdarza się, że pierwsze objawy pojawiają się jeszcze przed ukończeniem 40. roku życia.
. Ruchy stają się trochę wolniejsze i jesteśmy w stanie wykonać mniej rzeczy w ciągu dnia niż do tej pory. Potem zaczynają się problemy z precyzją wykonywanych ruchów i drżeniem rąk. Do tego mogą dojść m.in. zmęczenie, spadek nastroju, zaburzenia snu, bełkotliwa mowa czy niewyraźne pismo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Może pojawić się także inny nietypowy symptom choroby. Badania przeprowadzone przez Lancaster University wskazują na możliwy związek między utratą słuchu a zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona.
To jedno z pierwszych badań analizujących czy zaburzenia sensoryczne, takie jak utrata słuchu, mogą zwiększać ryzyko tej choroby lub stanowić wczesny sygnał ostrzegawczy.
Wzrost ryzyka o 57 proc.
Wyniki badania brytyjskich naukowców opublikowano na łamach "Parkinsonism and Related Disorders". Eksperci przeanalizowali dane z UK Biobank, bazy danych zawierającej informacje ok. pół miliona uczestników z całej Wielkiej Brytanii.
Skupili się na danych 159 395 osób, które wcześniej przeszły test słuchu mierzący zdolność wykrywania mowy w hałaśliwym otoczeniu i nie miały historii choroby Parkinsona w momencie oceny.
W ciągu średniego okresu obserwacji wynoszącego 14,24 lat, u 810 uczestników zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Analiza wykazała aż 57-proc. wzrost ryzyka parkinsona na każde 10 decybeli wzrostu początkowego upośledzenia słuchu.
Dr Megan Readman z Lancaster University, która kierowała badaniami, podkreśliła znaczenie tych odkryć, zaznaczając, że utrata słuchu jest ściśle związana z Parkinsonem, co może być korzystne dla funkcjonowania słuchowego i zarządzania upośledzeniem słuchu w momencie diagnozy i opieki po niej.
Ekspertka zaznaczyła jednak, że nie jest jasne, czy związek między Parkinsonem a utratą słuchu jest przyczynowy, czy też istnieje wspólna przyczyna obu schorzeń.
Identyfikując czynniki, które mogą przyczynić się do jej wystąpienia, takie jak utrata słuchu, naukowcy mają nadzieję na opracowanie nowych strategii w zakresie zapobiegania chorobie Parkinsona i opieki nad pacjentami.