"Najzdrowszy posiłek świata". Dla sprawności mózgu nie ma nic lepszego
Wraz z początkiem nowego roku wielu z nas postanawia wprowadzić zdrowsze nawyki żywieniowe. Aby ułatwić to zadanie, grupa brytyjskich dietetyków opracowała "najzdrowszy możliwy posiłek świata" składający się z trzech dań. Po przeanalizowaniu tysięcy twierdzeń zdrowotnych eksperci wybrali składniki, które tworzą idealne menu dla naszego organizmu.
Na pierwsze danie: łosoś
Pierwszym daniem jest terrina z łososia podawana z mieszanką sałat skropionych najwyższej jakości oliwą z oliwek extra virgin. Łosoś jest bogaty w kwasy omega-3, które wspierają pracę serca i układu krążenia, łagodzą objawy artretyzmu, przeciwdziałają stanom zapalnym skóry i pomagają zachować młodość i formę na dłużej.
Oliwa z oliwek, jak wykazały badania z 2018 roku, dzięki zawartości polifenoli może zmniejszać ryzyko chorób serca, udarów mózgu i raka piersi.
- Prawie w ogóle nie używam masła, zawsze sięgam po oliwę z oliwek - komentuje brytyjski epidemiolog profesor Tim Spector.
Danie główne: zdrowa zapiekanka
Daniem głównym jest zapiekanka z kurczaka i soczewicy, podawana z mieszanką warzyw oraz pełnoziarnistą bułką bogatą w błonnik. Kurczak dostarcza białka niezbędnego do budowy beztłuszczowej masy mięśniowej.
Soczewica zawiera kwas pantotenowy, nazywany "pożywieniem dla mózgu", oraz dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi, zapewniając stopniowe uwalnianie energii.
Deser: blancmange z jogurtu naturalnego
Na deser proponowany jest lekki blancmange z jogurtu naturalnego, posypany orzechami włoskimi i polany bezcukrowym sosem karmelowym. Jogurt z żywymi kulturami bakterii wspiera zdrowie układu trawiennego, korzystnie wpływa na higienę jamy ustnej, jakość krwi oraz regulację poziomu glukozy. Orzechy włoskie, uznawane za superfood, są bogate w kwasy omega-3, antyoksydanty i witaminę E, co sprawia, że chronią komórki przed przedwczesnym starzeniem się.
- Ich unikalna kombinacja składników odżywczych wspomaga tworzenie zdrowych połączeń nerwowych, wspierając myślenie krytyczne i zdolności rozwiązywania problemów - wyjaśnia dr Emma Patel, ekspertka w dziedzinie zdrowia mózgu.
"Zdrowe jedzenie nie musi być nudne"
Warto jednak pamiętać, że nawet najzdrowsze produkty powinny być spożywane z umiarem. Łosoś może zawierać metale ciężkie i zanieczyszczenia środowiskowe, dlatego zaleca się spożywanie go nie częściej niż dwa-trzy razy w tygodniu.
- Zdrowe jedzenie nie musi być nudne. Bez względu na to, jak zdrowe są potrawy, jeśli nie smakują dobrze, nie będą popularne - mówi dr Paul Berryman z Leatherhead Food Research.
Opracowane menu łączy walory smakowe z korzyściami zdrowotnymi, oferując pełnowartościowy posiłek dla każdego.