Ma 101 lat i nadal pracuje. Nawet w urodziny nie zwolni tempa

Dożyć setki w zdrowiu to wyczyn imponujący, ale jeszcze większym zaskoczeniem są stulatkowie, którzy nie zdecydowali się na emeryturę. Tak jak Else M. Rike, która od ponad 70 lat pracuje w jednej branży.

Else M. Rike w marcu kończy 101 lat
Else M. Rike w marcu kończy 101 lat
Źródło zdjęć: © WSJ
Karolina Rozmus

24.02.2025 17:11

Kończy 101 lat. Pracuje jako doradca podatkowy

Else M. Rike przez ponad 70 lat pracowała jako niezależny specjalista ds. podatków i nie zamierza zwalniać tempa. Jej plan na najbliższe tygodnie to przygotowanie co najmniej trzech zeznań podatkowych dziennie.

Nie korzysta z nowoczesnych programów komputerowych, które automatyzują pracę doradcy podatkowego. Zamiast tego używa klasycznego kalkulatora stacjonarnego, który drukuje wyniki na papierowej rolce. Następnie Else wprowadza dane do formularzy na maszynie do pisania. 

- Nie jestem aż tak zorientowana na technologię – przyznaje w rozmowie z Wall Street Journal Rike, która 24 marca skończy 101 lat. - Nie mam komputera, który by to rozgryzł. Sama to obliczam. Jak podkreśla, jej pasja do matematyki sięga dzieciństwa.

Gdy Rike zbliżała się do swoich setnych urodzin, jej córka, Katie, nalegała, aby dziarska seniorka zrobiła sobie przerwę od pracy. Choć Else początkowo się opierała, ostatecznie zgodziła się na popołudniowe przyjęcie. - Jak tylko wróciliśmy do domu – wspomina Katie – zeszła na dół i zajęła się podatkami. Zdecydowanie jest ambitna.

Stulatkowie, którzy nie chcą emerytury

William D. Brew, mieszkaniec Henderson w stanie Nevada to kolejny doradca podatkowy, który nie zamierza przejść na emeryturę. William w marcu skończy 102 lata i wciąż zajmuje się podatkami. Choć kiedyś zajmował się finansami nawet 30 klientów, dziś zostało ich zaledwie kilku. Brew zauważa, że trudno jest zdobyć nowych klientów w jego wieku. - Nie wiedzą, jak długo jeszcze będę mógł im pomagać – mówi z uśmiechem.

Rike i Brew nie są jedynymi długowiecznymi osobami, które wciąż pozostają aktywne zawodowo. Przykładem jest dr Howard Tucker, neurolog z Cleveland, który w wieku 101 lat nadal przyjmuje pacjentów i wykłada na uczelni. Innym inspirującym przypadkiem jest Akira Iriyama, japoński nauczyciel kaligrafii, który mimo 103 lat prowadzi zajęcia i uczy kolejnych pokoleń tej tradycyjnej sztuki. Te niezwykłe osoby udowadniają, że wiek nie jest przeszkodą w dalszej pracy i realizacji pasji.

Wybrane dla Ciebie