Jedz połówkę dziennie. Wątroba kocha to warzywo
Jak dobrze znasz paprykę? Czy wiesz, że to warzywo, pełniące niegdyś jedynie funkcję ozdobną, dziś jest doceniane za wiele cennych właściwości zdrowotnych? Papryka m.in. zadba o naszą wątrobę, oczyści organizm z toksycznych substancji i pomoże obniżyć poziom "złego" cholesterolu.
Co skrywa w sobie papryka?
Może być ostra lub słodka i łagodna. Jemy ją w świeżej i suszonej postaci, najpopularniejsza jest w proszku, ale do wielu dań wykorzystuje się również płatki. Ma wiele cennych właściwości zdrowotnych i uważana jest za jedno z najzdrowszych warzyw. Oprócz tego jest po prostu smaczna i trudno wyobrazić sobie gotowanie dań bez jej udziału.
Papryka (Capsicum L.) to roślina należąca do rodziny psiankowatych, która przywędrowała do Europy z Ameryki Centralnej i Południowej. Na początku traktowano ją jako roślinę ozdobną, ale szybko odkryto jej inne właściwości. Zanim trafiła do Polski pokochali ją Węgrzy, dla których stała się wręcz symbolem i narodowym smakiem. Dziś równie popularna jest i naszym kraju, ciesząc się dużym powodzeniem na polskich stołach. Co zawiera papryka?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jaka papryka jest najzdrowsza?
Papryka i jej cenny skład
Papryka dostępna jest niemal we wszystkich sklepach spożywczo-warzywniczych, uprawia się ją w polskich ogródkach przez cały rok, choć najsmaczniejsza jest jesienią, gdy polskie uprawy dojrzewają.
To warzywo bogate w witaminy i składniki mineralne. Szczególnie warto podkreślić ilość witaminy C, której w papryce jest więcej niż w cytrynie. Śmiało można powiedzieć, że papryka to witaminowa rekordzistka – by pokryć dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę wystarczy zjeść tylko połowę tego warzywa. Największą dawkę tej witaminy znajdziemy w papryce żółtej – ok. 180 mg, czerwonej z zawartością 144 mg, a najmniej tej witaminy zawiera zielona odmiana – 91 mg. W zestawieniu z cytryną prezentuje się naprawdę imponująco, gdyż cytryna ma zaledwie około 50 mg witaminy C.
Witamina C to nie wszystko, co może zaoferować nam papryka. W jej składzie znajdują się także inne witaminy: m.in. z grupy B (B1 - tiamina, B2 - ryboflawina, B3 - niacyna, B6) oraz witamina E i A. Posiada także szereg minerałów, takich jak: żelazo, sód, wapń, potas, miedź, cynk i magnez.
Dodatkowo, papryka jest źródłem beta-karotenu i błonnika pokarmowego (3,2 g na 100 g), który pozytywnie wpływa na układ pokarmowy. W 100 g zawiera 6,6 g węglowodanów, 1,3 g białka i 0,5 g tłuszczu. Warzywo to cechuje niewielka ilość kalorii - w 100 gramach jest zaledwie 28 kcal, dlatego jest polecane osobom dbających o linię i odchudzającym się. Papryka jest jednym z warzyw, które pod wpływem obróbki kulinarnej nie traci cennych wartości odżywczych.
Rodzaje papryki
Miłośnicy papryki mogą wybierać spośród różnych odmian tego warzywa. Można podzielić ją pod względem koloru (żółta, zielona, pomarańczowa, czerwona, brązowa, biała, a nawet fioletowa) lub kształtów (podłużny, kulisty, szpiczasty, walcowaty).
Za właściwości zdrowotne papryki odpowiadają barwniki, nadające jej odpowiedni kolor. Zielona odmiana swoją barwę zawdzięcza chlorofilom oraz karotenoidom. Czerwona odmiana bogata jest w beta-karoten i utlenione karotenoidy – kapsantynę, kapsorubinę oraz kryptoksantynę. Pomarańczowy kolor gwarantuje zawartość beta- i alfa-karotenu, luteinę i beta-kryptoksantynę, a papryka żółta wyróżnia się zawartością luteiny.
Cudowne właściwości
Ze względu na bogactwo witamin, minerałów i cennych związków, papryka poprawia odporność organizmu - działa bakteriobójczo (głównie za sprawą kapsaicyny), przeciwzapalnie i antyseptycznie. Zawarte w niej przeciwutleniacze chronią przed infekcjami i wirusami, a także przyspieszają powrót do formy po chorobie. Papryka poprawia funkcjonowanie wątroby, reguluje ciśnienie krwi, obniża poziom "złego" cholesterolu i stanowi ochronę przed zbyt wczesnym zwapnieniem naczyń krwionośnych. Jest skuteczna w oczyszczaniu organizmu, wykazuje też łagodne działanie moczopędne.
Naukowcy odkryli, że to cenne warzywo ma właściwości przeciwrodnikowe, co powoduje mniejsze ryzyko rozwoju wielu chorób, takich jak nowotwór, choroby układu krążenia, cukrzyca, zaćma, oraz choroba Parkinsona i Alzheimera. Regularne spożywanie papryki może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi, dlatego to warzywo powinno być w menu wszystkich pań. Te właściwości potwierdzają wyniki badań opublikowanych w 2012 roku w magazynie "Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention".
Papryka sama w sobie jest niskokaloryczna, więc pomaga w odchudzaniu. Dodatkowe właściwości odchudzające mają szczególnie ostre odmiany papryki. Takie rodzaje, jak chili, habanero czy jalapeno zawierają kapsaicynę, substancję pozytywnie wpływającą na tempo przemiany materii. Kapsaicyna przyspiesza metabolizm i spalanie kalorii. Według badań, nawet niewielkie dawki kapsaicyny mogą wspierać proces redukcji wagi.
Na koniec warto wspomnieć, że papryczka chili doceniana jest również za wspomaganie oczyszczania dróg oddechowych, jest skuteczna w łagodzeniu dolegliwości bólowych, leczeniu łuszczycy, choroby zwyrodnieniowej stawów. Działa także przeciwzakrzepowo i zapobiega zatruciom pokarmowym.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl