"Fabryka naszego ciała". Lekarka mówi, co najlepiej oczyści i wzmocni wątrobę
Eksperci dzielą się wskazówkami, jak dbać o wątrobę przez cały rok i wyjaśniają, jak uniknąć błędów, które często popełniamy wyznaczając sobie postanowienia noworoczne.
03.01.2025 | aktual.: 04.01.2025 13:08
Wątroba to kluczowy organ, który wykonuje ponad 500 procesów metabolicznych.
- To "fabryka" naszego ciała, ma zadania detoksykacji i metabolizmu, ale również produkuje wiele substancji, odpowiada za krążenie krwi i jej skład, m.in. regulację ilości krwinek, pełni także funkcję termoregulacyjną. To jeden z tych narządów, bez którego nie możemy żyć. Na szczęście to narząd, który się regeneruje - mówił gastroenterolog dr Dariusz Maj w rozmowie z Polskim Radiem.
Absolutną podstawą w zakresie dbania o jej zdrowie jest odstawienie alkoholu. I faktycznie, w styczniu wiele osób składa sobie takie postanowienie. Niestety, problem zaczyna się, gdy z hukiem porzucamy wyznaczone sobie cele.
Profesor Debbie Shawcross z King’s College London w rozmowie z "The Guardian" podkreśla, że lepiej pić alkohol z umiarem przez cały rok niż planować abstynencję, a potem "nadrabiać" wszystkie niewypite drinki. Warto o tym pamiętać, jeśli planujemy wzięcie udziału w popularnym wyzwaniu "Dry January", czyli "suchy styczeń".
Wątroba działa w naszym ciele jak fabryka, przetwarzając składniki odżywcze z pożywienia. Dwa główne czynniki ryzyka chorób wątroby to nadwaga i alkohol. Jeśli zignorujemy ich niszczycielski wpływ, możemy doprowadzić nawet do marskości wątroby, jej trwałej niewydolności, a nawet nowotworu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Umiar w spożyciu alkoholu
Eksperci od lat podkreślają, że nie ma czegoś takiego jak zdrowa ilość alkoholu. Jeśli już jednak nie wyobrażamy sobie przyjęcia bez odrobiny alkoholu, kluczem jest umiejętność zachowania umiaru. Spożycie jednej do dwóch lampek wina kilka razy w miesiącu jest dla wątroby lepsze niż picie raz w miesiącu - ale bez opamiętania, aż do stanu upojenia, a potem kaca. Zjawisko to określane jest (z angielskiego) mianem "binge drinking" i staje się w Polsce coraz częstsze. "Binge drinkers" to osoby, które piją duże ilości mocnego alkoholu w krótkim czasie.
- Pijąc takie trunki, jesteśmy w stanie szybciej osiągnąć wyższe stężenie alkoholu we krwi, a pijąc często - trudniej się go pozbyć z organizmu, co sprawia, że szkodliwy wpływ jest znacznie trwalszy - tłumaczył w rozmowie WP abcZdrowie prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych CSK MSWiA w Warszawie.
Ahmed Elsharkawy, hepatolog pracujący w szpitalach uniwersyteckich w Birmingham, ostrzega, że alkohol prowadzi też do marskości wątroby.
- Z czasem może to prowadzić do niewydolności wątroby i spowodować śmierć lub raka wątroby - alarmuje.
Nie tylko alkohol
Poza ograniczeniem spożycia alkoholu, ogromną rolę w utrzymaniu zdrowia wątroby stanowią dieta oraz regularna aktywność fizyczna. Wprowadzenie tych elementów do swojej rutyny nie tylko zapobiegnie niekorzystnej dla wątroby otyłości, ale także zmniejszy potencjał do wystąpienia stanów zapalnych.
Co więcej, warto regularnie sprawdzać stan wątroby u lekarza. Choroby wątroby często rozwijają się bezobjawowo, dlatego ważne jest wczesne wykrycie potencjalnych problemów. Do podstawowych badań należą morfologia czy tzw. próby wątrobowe.
Jak regularnie wspierać wątrobę?
Wątroba pełni kluczową rolę w metabolizmie człowieka - jest odpowiedzialna za detoksykację, trawienie tłuszczów oraz magazynowanie składników odżywczych.
Zdrowy styl życia jest niezbędny dla wsparcia pracy wątroby. Eksperci są tu zgodni: należy unikać spożywania nadmiernych ilości cukrów i tłuszczów nasyconych, które obciążają wątrobę. Podstawą jest dieta bogata w owoce, warzywa, pełne ziarna, orzechy i rośliny strączkowe.
Pij sok z grejpfruta - jest pełen potężnych przeciwutleniaczy i błonnika, które mogą przyczynić się do podwyższenia poziomu glutationu i przyspieszać proces oczyszczania wątroby. Doskonale działa też zielona herbata. Bogata w katechiny, które działają jako silne przeciwutleniacze, chroniąc komórki wątroby przed stresem oksydacyjnym i oczyszczając narząd z alkoholu. Regularne spożywanie zielonej herbaty może wspomagać funkcjonowanie wątroby i pomagać w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Jedz też często awokado. Zawiera ono około 20 niezbędnych składników odżywczych i witamin, które są korzystne dla wątroby. Badania naukowe w Japonii wykazały, że awokado ma silne działanie regenerujące wątrobę.
Przydatne mogą okazać się także naturalne suplementy wykorzystujące ekstrakty z roślin takich jak ostropest plamisty czy kurkuma. Jak sugerują badania, substancje te wspomagają regenerację komórek wątroby i wspierają jej funkcje detoksykacyjne. Jednak ich stosowanie wymaga konsultacji z lekarzem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl