Dieta długowiecznych Japończyków. Poznaj zasadę 80 proc.
Amerykanin Dan Buettner zaczął badać i identyfikować "niebieskie strefy" na świecie ponad 20 lat temu. W jednej z nich znalazł zasadę, która może pomagać mieszkańcom dożyć sędziwego wieku. Nauczenie się tej prostej tradycji z Okinawy może zrównoważyć liczbę kalorii i zapewnić nam zdrowie na wiele lat.
Japończycy preferują umiarkowanie w jedzeniu. Ta zasada działa
Klucz do długiego życia można znaleźć na drugim końcu świata, na Okinawie w Japonii. To jedna z "niebieskich stref" na świecie, czyli tych unikalnych punktów na mapie świata, w których ludzie żyją wyjątkowo długo i zdrowo.
Japoński archipelag Okinawa cieszy się reputacją kraju zapewniającego ekstremalną długowieczność. Mieszkańcy Okinawy w wieku powyżej 65 lat cieszą się najwyższą na świecie średnią długością życia: oczekuje się, że mężczyźni dożyją około 84 lat, podczas gdy kobiety prawie 90.
Cierpią tylko na ułamek chorób, które zabijają wysoko rozwinięte społeczeństwa - mają tylko jedną piątą wskaźnika zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe, jedną piątą częstości występowania raka piersi i prostaty oraz mniej niż połowę częstotliwości występowania demencji obserwowanej wśród Amerykanów w podobnym wieku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy można przedawkować suplementy?
Hara Hachi Bu: Przestań jeść, gdy będziesz pełny w 80 proc.
Seniorzy z Okinawy przed rozpoczęciem posiłku powtarzają konfucjańskie powiedzenie: hara hachi bu, które przypomina, aby przestać jeść, gdy ich żołądki są pełne w 80 procentach. Ta praktyka ograniczania kalorii i uważnego jedzenia jest jednym z powodów, dla których na Okinawie odsetek stulatków jest wyższy niż gdziekolwiek indziej na świecie.
Średnie dzienne spożycie mieszkańca Okinawy wynosi tylko około 1900 kalorii, czyli znacznie mniej niż średnia liczba kalorii spożywanych przez typowego Europejczyka, zwłaszcza przez osoby w średnim wieku.
Według Mayo Clinic 40-letnia kobieta potrzebuje jedynie 1500–1700 kalorii dziennie, aby utrzymać prawidłową masę ciała, chyba że ćwiczy intensywnie przez kilka dni w tygodniu. W przypadku mężczyzn do utrzymania przeciętnej wielkości sylwetki potrzeba od 1900 do 2150 kalorii.
Jak zasada 80 proc. wygląda w praktyce?
Proste zmiany w codziennych nawykach żywieniowych mogą nam pomóc w zastosowaniu zasady hara hachi bu, jeśli chcemy poprawić stan zdrowia lub stracić na wadze. Każdy z nas może z łatwością wprowadzić taką zmianę w swoim stylu odżywiania, cieszyć się jedzeniem i nauczyć się jeść tylko do momentu, aż będzie nasycony w 80 procentach. Zacznijmy od kilku prostych wskazówek:
Jedz wolniej. Szybkie jedzenie skutkuje tym, że zjadamy więcej. Zwolnijmy, aby nasze ciało zareagowało na sygnały z mózgu, które mówią nam, że nie jesteśmy już głodni.
Skoncentruj się na jedzeniu. Wyłącz smartfona, telewizor czy komputer. Jeśli masz zamiar jeść, po prostu jedz. Będziesz jeść wolniej, spożywać mniej i bardziej delektować się posiłkiem.
Używaj małych naczyń. Wybieraj jedzenie na mniejszych talerzach i pij z węższych szklanek. Zjesz i wypijesz mniej, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Skup się na smaku, wyglądzie i teksturze posiłku. Celebrowanie jedzenia pomaga rozpoznać moment, kiedy nasz organizm jest już prawie syty i zaprzestać dalszego jedzenia.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
**Masz newsa, zdjęcie lub filmik?** Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl