Chcesz żyć o 10 lat dłużej? Tak zmniejszysz śmiertelność po czterdziestce
Odkrycia, których dokonał dr Lennert Veerman z Griffith University w Australii, nie pozostawiają wątpliwości. Osoby po czterdziestce, które są bardzo aktywne fizycznie, żyją znacznie dłużej.
Nowoczesne badania
Naukowcy od lat prowadzą badania nad czynnikami, które przyczyniają się do długowieczności. Od dawna wiadomo, że jednym z kluczowych elementów wpływających na zdrowie, a zarazem ilość przeżytych przez nas lat, jest aktywność fizyczna. Jednak korzyści, jakie można uzyskać z określonej aktywności, zarówno w odniesieniu do jednostek, jak i całej populacji, różnią się w poszczególnych badaniach.
Przełomowych odkryć dokonał dr Lennert Veerman z Griffith University w Australii. Do badania, opublikowanego na łamach "British Journal of Sports Medicine", zaproszono grupę osób w wieku 40 lat oraz starsze. W latach 2003–2006 wzięły udział w amerykańskim badaniu zdrowia i odżywiania (National Health and Nutrition Examination Survey). Zamiast opierać się jedynie na odpowiedziach udzielonych w ankietach, postanowiono tym razem wykorzystać akcelerometry umieszczone na biodrze osoby badanej.
Akcelerometr dokonuje pomiaru przyśpieszenia liniowego i kątowego, czyli mierzy własny ruch. Znajduje się w niemal każdym smartwatchu, który stworzony został właśnie z myślą o mierzeniu aktywności fizycznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy 15 tys. kroków dziennie zapewni ci zdrowie?
Wykorzystanie tych urządzeń wykazało, że korzyści wynikające z regularnej aktywności fizycznej są niemal dwukrotnie wyższe od tych, które uzyskano w dotychczasowych badaniach. Uzyskane przez dr Veermana dane zestawiono z informacjami o umieralności z 2017 roku, dzięki czemu badacze byli w stanie wyciągnąć wnioski na temat wpływu poziomu aktywności na oczekiwaną długość życia.
Wyniki mówią same za siebie
Dokonane przez australijskiego naukowca podsumowanie prezentuje naprawdę obiecujące wyniki. Osoby o najniższym poziomie aktywności mogłyby żyć nawet o 5,8 lat dłużej, jeśli tylko zwiększyłyby dzienną dawkę ruchu. Poza tym, gdyby cała amerykańska populacja powyżej czterdziestki była tak aktywna fizycznie, jak grupa wyróżniająca się największą aktywnością, to ich średnia długość życia mogłaby wynieść 83,7 lat (czyli wzrost o 5,3 roku).
Warto nadmienić, jak wyglądała aktywność fizyczna w grupie uznanej za najmniej aktywną pod tym względem. Osoby z tej grupy oddawały się aktywności, którą można by porównać do chodzenia przez 49 minut w ciągu dnia z prędkością około 4,8 km/h. Dla porównania grupa najbardziej aktywna przeznaczyła na podobną aktywność 160 minut w ciągu dnia.
Wedle obliczeń naukowców, osoby najmniej aktywne są w stanie wydłużyć swoje życie nawet o 11 lat, jeśli tylko zwiększą swoją codzienną aktywność o dodatkowe 111 minut.
Czy osoby z najbardziej aktywnej grupy mogą jeszcze bardziej wydłużyć swoje życie, podkręcając dodatkowo swoją aktywność fizyczną? Otóż, według Lennerta Veermana, jest tu nieco mniejszy potencjał pozytywnych skutków.
"Jeśli jesteś już bardzo aktywny, dodatkowa godzina spaceru może nie zrobić dużej różnicy, ponieważ w pewnym sensie już 'zmaksymalizowałeś' swoje korzyści" — wyjaśnił ekspert.
Wpływ na zdrowie
Aktywność fizyczna ma niepodważalny wpływ na zdrowie. Korzyści zdrowotne wynikają z poprawy przepływu krwi w tkankach, co wpływa na lepsze dotlenienie organizmu. Dzięki temu lepiej się czujemy, łatwiej nam się myśli, mamy wyższą koncentrację, więcej energii i lepszy nastrój. Usprawnione krążenie przekłada się także na funkcjonowanie organów wewnętrznych, wspiera proces oczyszczania organizmu z toksycznych pozostałości przemiany materii. Te pozytywne efekty prowadzenia aktywnego trybu życia zmniejszają ryzyko chorób serca, mózgu oraz zachorowania na raka.
Zespół badawczy zasugerował, że niski poziom aktywności fizycznej może nawet dorównywać negatywnym skutkom palenia. Inne badania wykazały, iż każdy wypalony papieros może zabrać palaczowi 11 minut jego życia.
Poprzeczka nie jest wcale tak wysoko postawiona
Zgodnie z zaleceniami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) powinniśmy starać się poświęcać na aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności około 150–300 minut w ciągu tygodnia, by zadbać o swoje zdrowie. W przeliczeniu tego czasu na 7 dni tygodnia, na dzienną aktywność wystarczy poświęcić 30 minut. To dobra wiadomość dla osób, które chcą wspierać swoje zdrowie, ale nie są w stanie pozwolić sobie na czasochłonny wysiłek fizyczny.
Poprzeczka naprawdę nie jest ustawiona wysoko – każdy jest w stanie wygospodarować 30 minut w ciągu dnia – można to przecież połączyć z innymi obowiązkami – joggingiem z psem, spacerem po zakupy, chodzeniem po schodach zamiast korzystania z windy czy ruchomych schodów.
"Jeśli jest coś, co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko śmierci o ponad połowę, to aktywność fizyczna jest niezwykle potężna" — zachęca dr Lennert Veerman. "Gdybyśmy mogli zwiększyć inwestycje w promowanie aktywności fizycznej i tworzenie środowisk życia, które ją promują, takich jak np. dzielnice, w których można chodzić pieszo lub jeździć na rowerze oraz wygodne, niedrogie systemy transportu publicznego, moglibyśmy nie tylko zwiększyć długowieczność, ale też zmniejszyć presję na systemy opieki zdrowotnej i środowisko – dodaje.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl