10 nawyków, które pomogą ci żyć dłużej
Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że długości naszego życia nie determinują tylko posiadane geny. To zdrowy styl życia, czyli odpowiednia dieta, brak używek, unikanie stresu i aktywność fizyczna mogą wydłużyć życie. Jakie nawyki warto wprowadzić do swojego życia, by zwiększyć szanse na dożycie 100 lat?
06.11.2024 09:38
1. Jedz dużo produktów roślinnych
Zdaniem naukowców, spożywanie różnorodnych pokarmów pochodzenia roślinnego, jak warzywa, owoce, nasiona, strączki, orzechy i produkty pełnoziarniste mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób. Analiza badań przeprowadzonych przez ekspertów wykazała związek pomiędzy zwiększonym spożyciem produktów wegańskich i stosowaniem diety wegetariańskiej a zdrowiem i długością życia.
Diety oparte o pokarmy roślinne potwierdziły obniżenie ryzyka przedwczesnej śmierci o 12-15%. Wnioski wskazują również na 29-52% niższe ryzyko śmierci na nowotwór, choroby nerek i dolegliwości spowodowane zaburzeniami hormonalnymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
2. Aktywność fizyczna każdego dnia
Nie bez powodu, w trosce o zdrowie zaleca się systematyczną aktywność fizyczną. Ilość zalet wynikających z tej formy spędzania czasu jest naprawdę długa - od utrzymania zgrabnej sylwetki, przez mniejsze ryzyko wystąpienia wielu chorób, a na wydłużeniu życia kończąc.
Według naukowców, już 15 minut ćwiczeń w ciągu dnia może pomóc w wydłużeniu życia o dodatkowe 3 lata życia. Ponadto, każde kolejne 15 minut aktywności fizycznej na dobę przekłada się na zmniejszenia ryzyka przedwczesnej śmierci o dodatkowe 4%.
Analiza naukowa wykazała też niższe o 22% ryzyko przedwczesnej śmierci u osób w podeszłym wieku (powyżej 60 lat), które ćwiczyły i to nawet pomimo tego, że ćwiczyły mniej niż rekomendowane 150 minut tygodniowo.
3. Pij herbatę i kawę
Kolejnym nawykiem, który warto pielęgnować w trosce o długie życie, jest picie kawy oraz herbaty. Według danych zebranych przez ekspertów, regularne picie tych trunków wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób przewlekłych.
Polifenole i katechiny znajdujące się w zielonej herbacie mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na raka, cukrzycę oraz choroby serca. Z kolei kawa pozytywnie wpływa na obniżenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, choroby serca, niektóre nowotwory, a także choroby związane z funkcjonowaniem mózgu (jak Alzheimer i Parkinson).
4. Dużo się śmiej
Powiedzenie "śmiech to zdrowie" ma potwierdzenie naukowe. Okazuje się, że ludzie, którzy dużo się śmieją, mają zazwyczaj pozytywniejsze podejście do życia i potrafią doceniać małe rzeczy. To wszystko przekłada się na większe poczucie szczęścia, a to może znacznie wydłużyć życie.
Według badań, osoby z pesymistycznym nastawieniem mają o 42% wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci od tych o optymistycznym uosobieniu. Zatem nie zapominaj o tym, że szczęście też powinno być twoim priorytetem, a śmiech i pozytywne nastawienie mogą potencjalnie przedłużyć życie.
5. Unikaj stresu
Stres bardzo niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, przyczynia się nie tylko do chorób o podłożu psychicznym, ale i fizycznym. Jedno z przeprowadzonych badań wykazało, że kobiety żyjące w dużym stresie mogą być nawet dwukrotnie bardziej narażone na śmierć ze względu na choroby serca czy udar mózgu. Naukowcy odkryli także, że znacznie częściej (nawet trzykrotnie!) na przedwczesną śmierć są narażeni mężczyźni poddani wpływowi stresu, niż ich bardziej zrelaksowani koledzy.
6. Jedz więcej orzechów
Orzechy są bogate w witaminy, minerały i inne cenne substancje, mające niezwykle korzystny wpływ na zdrowie. Najbardziej doceniane są za zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, obniżających poziom złego cholesterolu, błonnik wspierający przemianę materii i witaminę E o antyoksydacyjnym działaniu.
Orzechy mają także pozytywny wpływ na stany zapalne, cukrzycę, a nawet niektóre formy raka. Istnieją badania wykazujące, że osoby spożywające w ciągu tygodnia co najmniej 3 porcje orzechów miały o 39% niższe ryzyko przedwczesnej śmierci.
7. Jedz kurkumę
Kurkuma to niezwykła przyprawa, której właściwości lecznicze wykorzystywano już w starożytności. Dziś zdrowotne działanie kurkumy jest już potwierdzone naukowo. Wśród najważniejszych cech jest silne działanie przeciwzapalne, łagodzenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie obrzęku stawów, wspieranie procesu trawienia, a także ochrona przed chorobami jelit.
Nie zapominajmy również o pozytywnym wpływie na pracę serca, obniżaniu poziomu cholesterolu oraz działaniu antystarzeniowym. Lista zalet tej żółtej przyprawy jest naprawdę długa i dlatego warto włączyć ją do swojej diety.
8. Zadbaj o umiar w spożyciu alkoholu
Zbyt duża ilość spożywanego alkoholu przyczynia się do zwiększonego ryzyka chorób serca, wątroby i trzustki. Ma także wpływ na ryzyko przedwczesnej śmierci. Okazuje się jednak, że alkohol w umiarkowanej ilości może mieć pozytywny wpływ na ryzyko śmierci i zmniejszyć je nawet o 17-18%. W jednym z badań dostrzeżono korzystny wpływ wina na zachorowanie na cukrzycę, choroby serca i zaburzenia neurologiczne. Ten trunek wyróżnia się wysoką zawartością przeciwutleniaczy polifenolowych.
9. Rzuć palenie
Podobnie jak alkohol, palenie papierosów jest używką negatywnie wpływającą na zdrowie. Palenie tytoniu wiąże się z wieloma chorobami i przedwczesną śmiercią. Naukowcy na podstawie badań, wyliczyli, że palacze mogą stracić do 10 lat życia. Jednocześnie są trzy razy bardziej narażeni na przedwczesną śmierć niż osoby, które nigdy nie sięgnęły po papierosa.
10. Dbaj o kontakty towarzyskie
Naukowcy przekonują również, że na długość naszego życia mają wpływ relacje społeczne. Osoby, które mają swoje grono znajomych, przyjaciół i bliskich żyją dłużej niż samotnicy i osoby stroniące od towarzystwa. Krąg bliskich zaufanych osób pomaga np. w redukcji stresu, będącego jednym z bardziej istotnych czynników przedwczesnej śmierci.