Zacznij już w styczniu. Te badania są obowiązkowe, by prawidłowo zadbać o zdrowie
Nowy rok to doskonały czas na zadbanie o zdrowie. Najlepiej zacząć od badań kontrolnych, które pomogą ocenić stan organizmu i zaplanować potrzebne zmiany. Dietetyczka wskazuje, które badania są szczególnie ważne!
Morfologia z rozmazem
Wiktoria Kłos, dietetyczka aktywna na TikToku, w jednym ze swoich filmików podkreśla znaczenie regularnych badań diagnostycznych dla utrzymania zdrowia. W pierwszej kolejności zaleca wykonanie podstawowych badań, jak morfologia z rozmazem, które ocenia liczbę i rodzaj krwinek (czerwonych, białych i płytek krwi). Rozmaz umożliwia też dokładniejszą analizę białych krwinek pod mikroskopem.
Dzięki morfologii z rozmazem można wykrywać m.in. anemię, infekcje, stany zapalne, choroby autoimmunologiczne i nowotwory krwi, takie jak białaczka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Które badania powinnyśmy robić przynajmniej raz w roku?
Badanie ogólne moczu z osadem
Dietetyczka zaleca też wykonanie badania ogólnego moczu z osadem, które analizuje skład i właściwości moczu oraz obecność osadu pod mikroskopem. Badanie pomaga monitorować ogólny stan zdrowia. Jest też przydatne w diagnozowaniu infekcji układu moczowego, kamicy nerkowej oraz innych chorób nerek.
Badania tarczycy
Wiktoria Kłos zachęca również do wykonania badań tarczycy, takich jak TSH, FT3 i FT4. Pomagają one w rozpoznaniu zaburzeń tarczycy, które mogą rozwijać się stopniowo, powodując objawy, takie jak zmęczenie, przybieranie na wadze, wahania nastroju czy trudności z koncentracją. Badania te są kluczowe dla wczesnego wykrycia problemów i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Lipidogram
W nowym roku warto też ocenić poziom lipidów we krwi. Badanie laboratoryjne, które mierzy stężenie różnych rodzajów tłuszczów w organizmie – takich jak cholesterol i trójglicerydy – to lipidogram. Pozwala on ocenić ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca, choroba niedokrwienna serca czy udar mózgu.
AspAT, AlAT i GGTP
AspAT (aminotransferaza asparaginianowa), AlAT (aminotransferaza alaninowa) i GGTP (gamma-glutamylotranspeptydaza) to enzymy wątrobowe, których poziomy mierzy się w celu oceny zdrowia wątroby oraz diagnozowania jej schorzeń.
Badania te, wykonywane jako część prób wątrobowych, są szczególnie zalecane osobom z ryzykiem chorób wątroby lub stosującym leki hepatotoksyczne.
Insulina i glukoza na czczo
Wiktoria Kłos podkreśla, że warto również wykonać badania insuliny i glukozy na czczo. Pozwala to ocenić, jak organizm reguluje poziom cukru we krwi. Dzięki czemu można wykryć insulinooporność, zaburzenia metabolizmu węglowodanów oraz stany takie jak cukrzyca lub stan przedcukrzycowy.
W przypadku, gdy wyniki glukozy i insuliny na czczo sugerują problemy z gospodarką węglowodanową, dietetyczka zaleca wykonanie bardziej szczegółowego badania, jakim jest krzywa glukozowo-insulinowa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl