Szczepionka przeciw starzeniu się coraz bliżej. To może być przełom
Naukowcy ogłosili, że szczepionka przeciw starzeniu się, która mogłaby chronić przed demencją, jest bliżej realizacji niż kiedykolwiek.
10.01.2025 15:50
Szczepionka przeciw starzeniu
Naukowcy z Instytutu Weizmanna w Izraelu ogłosili, że perspektywa stworzenia szczepionki przeciw starzeniu się, staje się coraz bardziej realna.
"Wierzymy, że jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek do urzeczywistnienia tych możliwości" - podkreślili w artykule na łamach czasopisma "Neuron".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z wiekiem układ odpornościowy zaczyna działać nieprawidłowo, co prowadzi do zwiększonego stanu zapalnego w organizmie oraz wzrostu liczby tzw. komórek "zombie". Choć te starzejące się komórki przestają funkcjonować prawidłowo, pozostają w tkankach.
Naukowcy z Instytutu Weizmanna podkreślili, że mózg jest szczególnie narażony na "starzenie się immunologiczne", co czyni go podatnym na uszkodzenia prowadzące do objawów podobnych do demencji.
Badacze poszukują specyficznego rodzaju białka, które mogłoby wywołać odpowiedź immunologiczną w mózgu i służyć jako szczepionka przeciw starzeniu się.
Zwrócili również uwagę na możliwość wykorzystania senolityków, leków celujących w komórki zombie. To kolejny obiecujący obszar w walce ze starzeniem się.
Starzejemy się coraz szybciej
Demencja to w Polsce alarmujący problem, więc możliwość jej zapobiegania jest na wagę złota. Tym bardziej, że starzejemy się coraz szybciej.
Nowe raporty Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń co do kryzysu demograficznego. Eksperci wskazują, że Polska starzeje się coraz szybciej i już teraz 8,8 mln Polaków jest po 60. roku życia (przy czym grupa najstarszych seniorów przekroczyła już 1,6 mln osób).
"Przyspieszeniu ulega proces starzenia się ludności Polski. Wskazują na to tendencje zmian dotyczące udziału ludności w wieku poprodukcyjnym (kobiety – 60 lat i więcej, mężczyźni – 65 i więcej). W latach 2000–2023 liczebność tej zbiorowości zwiększyła się o ponad 3 mln do wielkości 8,8 mln, a jej odsetek wzrósł w tym okresie z niespełna 15 proc. do ponad 23 proc." - wskazywali eksperci GUS.
Co więcej, trend związany ze starzeniem się społeczeństwa będzie się tylko nasilał.
- W 2030 roku ma być już w Polsce ponad 10,3 mln seniorów. O takim demograficznym "armagedonie" mówi się już od lat - podkreślał w rozmowie z WP abcZdrowie Bartosz Fiałek, lekarz reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej.