Jedz jak najczęściej. Zwalcza "komórki zombie"
Wspiera długowieczność i jest powszechnie dostępna. Fisetyna ma ogromny potencjał, dlatego warto ją włączyć do diety jak najszybciej. Zwłaszcza, że nie będzie to trudne, bo można ją znaleźć m.in. w jabłkach czy cebuli.
01.12.2024 13:41
Fisetyna na długowieczność
Wśród naturalnych środków, które mogą sprzyjać długowieczności coraz częściej wymieniana jest fisetyna. Ten naturalny flawonoid jest powszechnie dostępny, bo zawierają go m.in. truskawki, jabłka, owoce kaki, winogrona czy cebula.
Działanie fisetyny w dużej mierze pokrywa się z tym, które mają inne flawonoidy, np. katechiny czy kwercytyna. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, może redukować ryzyko rozwoju nowotworów, cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Flawonoidy to bioaktywne związki, które w bardzo dużych ilościach występują w warzywach i owocach. Pełnią szereg istotnych funkcji, szczególnie ważne są ich właściwości antyutleniające oraz przeciwzapalne.
Flawonoidy wykazują działanie:
- antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe
- przeciwzapalne
- detoksykujące
- przeciwbakteryjne
- przeciwwirusowe
- przeciwgrzybicze
- antyarytmiczne
- rozkurczowe
- moczopędne
- obniżające ciśnienie krwi
- antyzakrzepowe
- przeciwmiażdżycowe.
Wspiera komórki
Flawonoidy utrudniają utlenianie cholesterolu LDL i osadzaniu się jego cząsteczek w naczyniach krwionośnych. Jednocześnie zwiększają poziom dobrego cholesterolu HDL.
Dzięki temu zmniejszają ryzyko rozwoju żylaków, obniżają ciśnienie krwi, a także chronią przed stanami zapalnymi związanymi z miażdżycą.
Ponadto, fisetyna należy do senolityków, czyli substancji, które pozbywają się z organizmu starzejących się komórek, tzw. komórek zombie, przez co podtrzymują funkcje tych zdrowych.
Fisetyna działa przeciwzapalnie, a trzeba pamiętać, że to właśnie przewlekły stan zapalny w organizmie przyczynia się do rozwoju wielu chorób przewlekłych, a także nasila proces starzenia.
Dodatkowo aktywuje sirtuiny w komórkach, czyli białka wspierające utrzymanie funkcji komórek na wysokim poziomie. Wraz z wiekiem działają one coraz słabiej, więc ich stymulacja może sprzyjać długowieczności.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl