Ile lat żyją Polacy? Statystyki nie pozostawiają złudzeń
W 2023 roku średnia długość życia Polaków wynosiła 74,7 roku dla mężczyzn i 82 lata dla kobiet. Te wartości są rekordem, stanowią najwyższą odnotowaną średnią życia w historii Polski.
Przeciętna długość życia Polaków wydłuża się
Polska nie zajmuje wysokiej pozycji w rankingu krajów, które mogą cieszyć się szczególnie wysoką długością życia. Jest daleko za krajami wiodącymi prym, czyli za Japonią, Hongkongiem, Szwajcarią, Szwecją, Francją, Hiszpanią, Maltą, Włochami czy Koreą Południową. Mimo wszystko, nie zajmuje też najgorszej pozycji – jest wiele krajów, które uplasowały się niżej niż Polska. Wyprzedziliśmy na przykład takie państwa, jak choćby Bułgaria, Węgry, Serbia, Rumunia, Łotwa i Litwa.
Budujące jest to, że wraz z upływem lat przeciętna długość życia Polaków wydłuża się. Według danych opublikowanych przez GUS (Główny Urząd Statystyczny) w raporcie zatytułowanym "Trwanie życia w 2022 roku", przeciętna długość życia mężczyzn w 2023 roku wyniosła 74,7 lat, zaś kobiet 82 lata. Zestawiając te dane z wynikami z poprzedniego roku (2022), można zauważyć tendencję wzrostową – długość życia jest wyższa aż o 1,3 roku u mężczyzn i 0,9 roku u kobiet.
"Wyższa umieralność wśród mężczyzn w Polsce w porównaniu do kobiet występuje w niemal wszystkich grupach wiekowych" – piszą autorzy raportu pt. "Trwanie życia w 2023 r.".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sekret długowieczności najstarszego Kanadyjczyka
Wyższa umieralność wśród mężczyzn niż wśród kobiet wynika głównie z dwóch przyczyn. Jak zauważają eksperci, za największych winowajców uznaje się choroby układu krążenia i choroby nowotworowe.
Jak było wcześniej?
Cofnijmy się do poprzednich lat. Analizując dane GUS, warto zwrócić uwagę na to, jak przeciętna długość życia polskiego mieszkańca kształtowała się przed 2000 rokiem. Porównując dane z rokiem 1990, trwanie życia jest dłuższe o 8,5 roku u mężczyzn i 6,8 roku u kobiet.
W latach 1991-2019 przeciętna długość życia wydłużyła się w przypadku mężczyzn o 8,2 roku i o 6,7 w przypadku kobiet. W 2019 r. panowie w Polsce żyli średnio o 18 lat dłużej niż w połowie ubiegłego stulecia, zaś płeć piękna o 20 lat dłużej.
"Notowane w latach 50. wydłużanie się przeciętnego trwania życia mężczyzn w starszym wieku uległo zahamowaniu w latach 60. Ponowny wzrost tego wskaźnika rejestrowano dopiero od połowy lat 80. Tym samym, w latach 1960-2019, dalsze trwanie życia 60-latka wydłużyło się o 3,4 roku (do 19,3 roku). Wśród kobiet w tym wieku notowano stały wzrost długości oczekiwanego trwania życia. Dalsze trwanie życia 60-letniej kobiety wydłużyło się w omawianym okresie o 5,5 roku (do 24,2 roku)" – podaje raport.
Istotne zmiany zaszły w wyniku pandemii COVID-19, która spowodowała zwiększoną liczbę zgonów. W związku z tym długość życia w latach 2020 i 2021 r. spadła w porównaniu do 2019 r. o 2,3 roku w przypadku mężczyzn oraz o 2,1 roku wśród kobiet.
"Ta niekorzystna tendencja uległa odwróceniu w 2022 r. i trwanie życia ponownie wzrosło (w porównaniu do 2021 r. o 1,7 roku dla mężczyzn i 1,4 dla kobiet), jednak dla obu płci było wciąż niższe o 0,7 roku niż w 2019 r." – informuje raport.
Jakie czynniki wpływają negatywnie na długość życia w Polsce?
System zdrowia
Wśród krajów znajdujących się w czołówce pod względem długowieczności mieszkańców można zauważyć wiele wspólnych cech. Jest to na przykład doskonale funkcjonujący system zdrowia, dostępny w ramach ubezpieczenia dla wszystkich obywateli, który wyróżnia się dużą ilością placówek i wykwalifikowanych specjalistów.
Mieszkańcy krajów, gdzie system zdrowia tak świetnie działa, żyją dłużej, mając dostęp do regularnych badań kontrolnych i zabiegów. W Polsce, niestety, wciąż jesteśmy opóźnieni w tym zakresie. Polacy niekiedy latami czekają na badania, wizytę u specjalistów czy na operacje.
Inne choroby
Mimo tego, że do najczęstszych przyczyn wśród Polaków zalicza się choroby układu krążenia i choroby nowotworowe, to jest wiele innych dolegliwości, które skracają życie. Takie choroby, jak cukrzyca, otyłość, udar, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i inne schorzenia układu oddechowego, związane są z prowadzeniem niewłaściwego stylu życia.
Jakość powietrza
To kolejny ważny element, który w Polsce nieco kuleje. Zanieczyszczone powietrze jest niczym cichy zabójca, który uderza w najsłabsze jednostki. W znacznym stopniu przyczynia się do skrócenia długości życia. W Polsce zanieczyszczenia generuje głównie węgiel, który Polacy wykorzystują do palenia w piecu. Powoduje on choroby układu oddechowego, astmę, a także zwiększa ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia.
Dieta
Mieszkańcy krajów żyjących najdłużej ogromną wagę przywiązują do jedzenia. W większości długowiecznych państw dominuje dieta śródziemnomorska, oparta o spożywanie dużej ilości świeżych warzyw i owoców, ryb, owoców morza, orzechów oraz oliwy z oliwek. Polska dieta bazuje jednak na spożywaniu mięsa i produktów mięsnych, ziemniaków, białej pszenicy i przetworzonych produktów. Mimo tego, że w tej kwestii wiele się zmienia na przestrzeni lat i ludzie mają coraz większą świadomość na temat zdrowego odżywiania, to jednak na prawdziwą przemianę potrzeba jeszcze wielu lat. Taki sposób odżywiania wynika bowiem z tradycji polskich w gotowaniu.
Stres
Na długość życia wpływa również stres, którego Polakom nie brakuje. Rosnące koszty życia i utrzymania, które nie idą w parze z podnoszeniem zarobków, powodują niepokój i utratę poczucia bezpieczeństwa. Pandemia COVID-19 również negatywnie odbiła się na zdrowiu psychicznym Polaków.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl