Tak obniżysz poziom glukozy w kilka minut. Dietetyk poleca jedno ćwiczenie
Chcesz szybko obniżyć poziom cukru we krwi? Dr Bartek Kulczyński poleca bardzo prostą metodę. Dzięki niej można zmniejszyć stężenie glukozy nawet o 50 mg/dl, jednocześnie ograniczając nadmierne wydzielanie insuliny.
Naturalny sposób na regulację cukru
Dr Bartek Kulczyński w jednym ze swoich filmów na YouTube opisał zaskakująco prostą metodę obniżenia poziomu cukru we krwi. Opiera się ona na aktywacji mięśnia płaszczkowatego. To szeroki i mocny mięsień znajdujący się w tylnej części łydki. Należy do grupy mięśni powierzchownych tylnego przedziału podudzia. Pomaga m.in. stać na palcach i ułatwia chodzenie.
- Jest jedna rzecz, dzięki której wyróżnia się on na tle setek innych mięśni. Ta wyjątkowość polega na tym, że jest on bardzo skuteczny w wykorzystywaniu glukozy do swojej pracy. Czyli zużywa on duże ilości cukru, które krążą w naszym krwiobiegu – mówi specjalista.
Dietetyk podkreśla, że przez to, że mięsień płaszczkowaty – w odróżnieniu od innych mięśni – pobiera glukozę bezpośrednio z krwiobiegu, jest wyjątkowo skuteczny w regulacji poziomu cukru we krwi. Kluczem jest jednak jego odpowiednia aktywacja.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
5 podstępnych rzeczy, które podnoszą poziom cukru we krwi
Jak aktywować mięsień płaszczkowaty?
Dr Kulczyński tłumaczy, że mięsień płaszczkowaty można aktywować za pomocą prostego ćwiczenia, które nie wymaga żadnego sprzętu. Poza tym można je wykonywać praktycznie wszędzie.
- Stajemy prosto z nogami na szerokości bioder, następnie unosimy się na palcach, starając się unikać podnoszenia pięty zbyt szybko. Dalej powoli opuszczamy pięty do podłogi. Jeśli w danym momencie nie mamy takiej możliwości, to możemy wykonywać wspięcia na palcach, siedząc na krześle – mówi. Podkreśla jednak, że unoszenie całego ciała jest mimo wszystko lepszym wyborem.
Ćwiczenie warto wykonywać po każdym posiłku, a także między posiłkami, gdy poziom cukru we krwi jest podwyższony. Najpierw najlepiej zmierzyć poziom cukru po jedzeniu, potem wykonać ćwiczenie przez ok. 10 minut. Po 15-20 minutach można ponownie sprawdzić poziom cukru, aby ocenić efekt.
Według badania, na które powołuje się dr Kulczyński, w ten sposób można zredukować poziom cukru po posiłku nawet o 50 mg/dl. Dietetyk podkreśla też, że im dłużej ćwiczenie jest wykonywane, tym większa jego skuteczność.
Insulina pod kontrolą
Dr Bartek Kulczyński podkreśla także, że oprócz regulacji poziomu cukru we krwi, ćwiczenie ogranicza również nadmierne wydzielanie insuliny.
- Jednocześnie ćwiczenie to blokuje uwalnianie dużych ilości insuliny, która jest potrzebna do zbicia poziomu cukru, a której nadmiar jest niekorzystny dla zdrowia. Czyli wykonując to proste ćwiczenie, możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – podsumowuje.