ProfilaktykaLwia zmarszczka – jak się jej pozbyć?

Lwia zmarszczka – jak się jej pozbyć?

Lwia zmarszczka to nic innego jak pionowa linia zlokalizowana między brwiami u nasady nosa. Bruzda, która z czasem się pogłębia, zaliczana jest do grupy zmarszczek mimicznych. To efekt nasilonej pracy mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy. Co robić, a czego unikać, by się jej pozbyć?

Lwia zmarszczka to pionowa bruzda pomiędzy brwiami.
Lwia zmarszczka to pionowa bruzda pomiędzy brwiami.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Co to jest lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka, znana także jako lwia bruzda czy zmarszczka gniewu, jest pionową bruzdą pomiędzy brwiami. Pojawia się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, zwykle po 30. roku życia, choć nie ma reguły. Wiele zależy bowiem od czynników genetycznych i środowiskowych.

Początkowo lwia bruzda przyjmuje kształt pionowej, drobnej, niezbyt widocznej linii. Wraz z wiekiem i upływem czasu, ale i wskutek złych nawyków, staje się głębsza i przez to bardziej wyraźna.

Początkowo pojawia się i znika, gdy mięsień się rozluźnia. Z wiekiem ulega utrwaleniu i pogłębieniu. Widać ją nawet wtedy, gdy mięśnie są rozluźnione. W rezultacie, te charakterystyczne pionowe linie nadają twarzy surowy, groźny wygląd.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co jeść, by organizm produkował kolagen?

Choć mówi się o lwiej zmarszczce, najczęściej jednak występują dwie równolegle, symetrycznie biegnące linie. U niektórych osób nad bruzdą pojawia się także fałd skórny, który powoduje zaginanie skóry. To znacznie pogłębia wrażenie niekorzystnego wyglądu twarzy.

Przyczyny lwiej zmarszczki

Jak powstaje lwia zmarszczka? Za jej pojawienie się odpowiadają trzy aktywne mięśnie: dwa symetrycznie biegnące nieduże mięśnie marszczące brwi oraz mięsień prosty nosa. Ponieważ są używane, ciągnięta i marszczona skóra z czasem ulega zagnieceniu. Gdy czynność jest powtarzana często i przez długi czas, charakterystyczny układ linii i bruzd utrwala się.

Jakie są przyczyny powstawania lwiej zmarszczki? Przede wszystkim za jej wystąpienie odpowiadają geny. W dużym stopniu zmarszczka gniewu zależy od dziedziczonej budowy anatomicznej twarzy czy ułożenia i siły mięśni twarzy.

Co interesujące, problem dotyczy przede wszystkim osób o ekspresyjnej mimice, ale i tych, które często są zestresowane, spięte, poirytowane, szybko się denerwują. Gdy ściągają brwi, często i mocno napinają mięsień marszczący brwi (musculus corrugator supercilii). To dlatego lwia zmarszczka, gdy się pojawi, stale się pogłębia (co ma związek również z tym, że z biegiem czasu i upływu lat włókna kolagenowe słabną, przez co skóra traci jędrność i elastyczność. To dlatego ich pogłębianiu się z czasem sprzyja wiotczenie i opadanie tkanek na czole).

Na pojawienie się lwiej bruzdy duży wpływ ma sposób pielęgnacji skóry twarzy, ale i tryb życia. Ważne jest zarówno stosowanie nieodpowiednich kosmetyków czy brak zabiegów, ale także fatalna dieta czy brak aktywności fizycznej.

Jak przekonują specjaliści, na pojawienie się lwiej zmarszczki wpływa także sen – nie tylko niedostateczna ilość godzin regenerującego snu, ale i spanie na boku. Jak to możliwe? W takiej pozycji, pod wpływem grawitacji, ponieważ skóra się zsuwa, między brwiami tworzy się bruzda. Aby tak się nie działo, należy spać na plecach. Wówczas czoło pozostaje rozluźnione i wygładzone.

Lwia zmarszczka – jak usunąć?

Ponieważ lwia zmarszczka jest konsekwencją częstego marszczenia czoła, a panowanie nad mimiką jest szalenie trudne, przeciwdziałanie jej powstawaniu jest problematyczne. Co gorsze, bruzdy nie da się też łatwo usunąć. Można ją jedynie wygładzać i próbować zapobiegać jej pogłębianiu się.

Dlaczego? Nawet jeśli lwia zmarszczka staje się mniej widoczna, ponownie pogłębia się przy każdym marszczeniu brwi.

Co zatem robić? Czego unikać? Z pomocą przychodzą zarówno domowe sposoby na lwią zmarszczkę, także kosmetyki, profesjonalne zabiegi kosmetyczne oraz te z zakresu medycyny estetycznej.

Kosmetyki na lwią zmarszczkę

W walce z lwią zmarszczką pomocne są kremy przeciwzmarszczkowe. Ważne, by cechowały się dobrym składem oraz silnym działaniem, a także, by były dostosowane do wieku i szczególnych potrzeb skóry.

Kosmetyki pielęgnacyjne na zmarszczki powinny być zasobne w takie substancje jak retinol, witamina C, a także:

  • kwas hialuronowy, który zapobiega wysuszeniu skóry i regeneruje naskórek, ponieważ naprawia łączenia włókien kolagenowych oraz wiązania cząsteczek wody wewnątrz skóry,
  • kolagen i wyciągi z alg morskich, ponieważ uelastyczniają skórę, wypełniają ubytki w naskórku, hamują procesy starzenia się i obumierania komórek.

W pielęgnowaniu twarzy ważne są nie tylko kremy, ale i inne kosmetyki. Przyda się:

  • płyn micelarny,
  • żel do oczyszczania twarzy,
  • bogate serum,
  • tonik,
  • ampułki przeciwzmarszczkowe,
  • peeling,
  • maseczki (sprawdzi się tak maska drogeryjna, na przykład w płachcie, jak i domowa, przygotowana z ryżu, oliwy z oliwek, jogurtu czy ogórków, które pochodzą z upraw ekologicznych).

Warto pamiętać o zmianie złych nawyków, takich jak brak demakijażu przed położeniem się spać, nieregularna pielęgnacja czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. To wszystko przyczynia się bowiem nie tylko do widoczności bruzdy między brwiami, ale i zmniejszenia jej elastyczności oraz przyspieszenia procesu starzenia skóry.

Lwia zmarszczka i joga twarzy

Joga, znana także jako facefitness, to różne proste ćwiczenia, dzięki którym można pozbyć się zmarszczek, ale i poprawić owal twarzy. Wykonywanie ich nie jest skomplikowane. Polega na uciskaniu, naciąganiu czy rozmasowaniu okrężnymi ruchami skóry twarzy. To prowadzi do uwolnienia napięcia, poprawienia krążenia i przepływu limfy, ale i zwiększenia produkcji kolagenu, co w naturalny sposób pozwala złagodzić widoczność bruzdy.

Jak zacząć przygodę z naturalnym faceliftingiem? Wystarczy poszukać w internecie filmików instruktażowych. Ważne jest, by jogę twarzy "uprawiać" systematycznie, na przykład codziennie wieczorem podczas aplikowania kremu czy olejku na buzię.

Do masażu twarzy można wykorzystywać nie tylko palce, ale i wałeczki czy kamienie gua-sha, a także wiele innych pomysłowych gadżetów.

Warto także sięgać po kinesiotaping twarzy, czyli plastrowanie, to jest naklejanie niewielkich kawałków specjalnych plastrów na skórę w obrębie twarzy i szyi, w przypadku lwiej zmarszczki – głównie na czoło. Choć taping jest techniką, którą stosuje się przede wszystkim w fizjoterapii, medycynie sportowej czy ortopedii, obecnie jest szalenie popularny także w kosmetyce.

Zabiegi na lwią zmarszczkę

Pożegnać się z lwią zmarszczką mogą pomóc także różne zabiegi, zarówno kosmetyczne, jak i z zakresu medycyny estetycznej. Dobre efekty przynoszą masaże, zwłaszcza masaż Kobido czy rytuał japoński, facemodeling i taping wykonywany przez profesjonalistkę.

Lwią zmarszczkę można również zniwelować dzięki laserowi frakcyjnemu. Jak to działa? Jego promienie wywołują mikrouszkodzenia, co z kolei uruchamia procesy regeneracyjne. Namnażające się komórki z czasem wypełniają zmarszczki pomiędzy brwiami, co pozwala pozbyć się problemu nawet na kilka lat. Liczba koniecznych serii i długość utrzymywania się efektu zależy od głębokości zmarszczki, wieku oraz stanu skóry.

Gdy lwia zmarszczka się utrwali, jedynym sposobem na jej pozbycie się jest ostrzyknięcie skóry toksyną botulinową, także kwasem hialuronowym (zabiegi trzeba powtarzać). Preparaty podaje się za pomocą cienkiej igły wkłuwanej w lwią zmarszczkę.

Lwia zmarszczka – botoks czy kwas hialuronowy?

W przypadku zmarszczek mimicznych, takich jak lwia zmarszczka, najczęściej wybierany jest botoks, który szybko i skutecznie blokuje skurcze mięśni przyczyniające się do ich powstawania.

To możliwe, ponieważ toksyna botulinowa osłabia skurcz mięśni, blokując aktywność acetylocholiny odpowiadającej za przekazywanie do nich impulsów nerwowych.

Kwas hialuronowy bywa wybierany do wypełniania zmarszczek statycznych, których widoczność nie zależy od mimiki.

Przeciwwskazania do korzystania z botoksu to:

  • infekcja, grypa lub przeziębienie, antybiotykoterapia,
  • zmiany skórne w okolicy zabiegowej,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • niewydolność serca oraz nerek.

Botoks szybko przynosi oczekiwane rezultaty, bo już po kilku dniach (zdjęcia z serii "lwia zmarszczka przed i po" często naprawdę robią wrażenie), ale nie jest pozbawiony wad. To zarówno powikłania, ale i nietrwałość efektów (około 6 miesięcy) oraz uczucie niepanowania nad mimiką twarzy, co nie dla każdego jest do zaakceptowania.

Czasem po botoksie, gdy bruzda jest bardzo głęboka, konieczne może być dostrzyknięcie kwasu hialuronowego lub zastosowanie zabiegów biostymulujących prowadzących do przebudowy skóry.

Dieta i zdrowy styl życia

Aby cieszyć się zdrowiem, dobrą kondycją i świetnym wyglądem, nie wolno zapominać o higienicznym trybie życia. Ważna jest przede wszystkim racjonalna, dobrze zbilansowana dieta, która odpowiada na potrzeby organizmu oraz aktywność fizyczna (siedzący tryb życia nie wychodzi nikomu na zdrowie).

Nie może w niej zabraknąć źródeł witamin i minerałów, ale także białka. Ważne jest, by wyeliminować z jadłospisu produkty wysoko przetworzone, dania typu instant i fast food, słodycze, napoje gazowane, ale także bardzo słone i zasobne w niezdrowe tłuszcze. Dlaczego? Ponieważ nie tylko nie służą zdrowiu, ale i urodzie. Ich konsumpcja prowadzi nie tylko do gorszego samopoczucia, ale i wysypu niedoskonałości.

Nie mniej istotne jest, by pić odpowiednią ilość wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu to nawilżona, jędrna, elastyczna i mniej podatna na powstawanie zmarszczek cera.

Lwia zmarszczka – czego nie robić?

Panowanie nad mimiką, ściślej mówiąc nad marszczeniem czoła, zwłaszcza w złości czy gniewie, ale i zadumie, jest trudne. Można jednak próbować kontrolować marszczenie brwi w innych okolicznościach. To znaczy?

Trzeba pamiętać, że mrużenie oczu wymusza: czytanie przy słabym oświetleniu, korzystanie z komputera, nienoszenie okularów lub soczewek kontaktowych, gdy są konieczne oraz przebywanie na słońcu. Warto temu przeciwdziałać – dla zdrowia, komfortu i urody.

By nie mrużyć oczu, należy nosić okulary przeciwsłoneczne – zwłaszcza w bardzo słoneczne dni. Warto także pamiętać, że na skórę niekorzystnie działa nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVA/UVB, zarówno opalanie naturalne, jak i w solarium, ponieważ przyspiesza rozkładanie takich składników jak kolagen czy elastyna, a w rezultacie wpływa na gorszą kondycję i szybsze starzenie się skóry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie