Fotostarzenie - objawy, zapobieganie, zwalczanie objawów fotostarzenia skóry
Fotostarzenie to niekorzystne zmiany w skórze, powstałe na skutek przewlekłej ekspozycji na promieniowanie UV. Wczesne starzenie się skóry może nastąpić w wyniku częstego przebywania na słońcu lub jako efekt sztucznego promieniowania, na przykład w solarium. Fotostarzenie to pogorszenie kondycji skóry, które nie jest obserwowane u osób w tym samym wieku, które unikały promieniowania UV. Jak zapobiec fotostarzeniu skóry?
04.11.2024 15:24
Fotostarzenie prowadzi do wystąpienia zmarszczek, przebarwień i wiotkości skóry na odsłanianych częściach ciała, przede wszystkim na twarzy i dekolcie, ale również ramionach czy karku.
Niektórzy naukowcy i dermatolodzy są zdania, że termin ten powinien również obejmować pogorszenie się stanu skóry na skutek czynników z zewnątrz, takich jak papierosy, zanieczyszczenia, niewłaściwa dieta czy zbyt mała ilość snu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Objawy fotostarzenia
Promieniowanie UV to główne źródło wolnych rodników, które odpowiadają za przyspieszenie starzenia się skóry i występowanie stresu oksydacyjnego. W efekcie włókna kolagenowe i elastanowe stają się coraz słabsze, skóra sucha, matowa i ziemista. Dodatkowo naskórek coraz słabiej chroni przed wpływem czynników zewnętrznych.
Fotostarzenie prowadzi do widocznych zmian na skórze, które są bardzo trudne lub niemożliwe do usunięcia:
- sucha i szorstka skóra (ciepło sprzyja utracie wody z naskórka),
- przebarwienia,
- plamy soczewicowate,
- zmarszczki,
- głębokie bruzdy,
- pękanie naczyń krwionośnych,
- rumień na skórze,
- utrata jędrności skóry,
- powstawanie zaskórników,
- pogrubienie naskórka,
- matowy, ziemisty lub żółtawy odcień skóry,
- piegi,
- nowotwory skóry.
Jak zapobiegać fotostarzeniu skóry?
Profilaktyka fotostarzenia polega przede wszystkim na stosowaniu kremów z filtrem UVA i UVB każdego dnia, a w szczególności w okresie wiosenno-letnim. Produkt powinien mieć wysoką fotoprotekcję, minimum 30 SPF, ponieważ wiele osób nakłada niewystarczającą jego ilość (zaleca się stosowanie 1 miligrama kremu na 1 cm2 skóry).
Kosmetyki ochronne należy stosować codziennie, nie tylko podczas wakacji. Okazuje się, że miejskie zanieczyszczone powietrze dodatkowo sprzyja starzeniu się skóry. Ochrona przed fotostarzeniem to również przebywanie w cieniu, zakładanie kapelusza lub czapki z daszkiem i unikanie pełnego słońca (między 11 a 15).
Dermatolodzy przypominają również o stosowaniu antyoksydantów w pielęgnacji, najlepiej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Dobrym pomysłem będzie również ich suplementacja.
Nie należy zapominać też o delikatnej skórze wokół oczu, która poza dawką kremu ochronnego powinna być zakryta za okularami przeciwsłonecznymi z odpowiednim filtrem optycznym.
Niewskazane jest leżenie na słońcu, a podczas wypoczynku nad wodą należy pamiętać o zamianie kremów z filtrem na ich wodoodporne wersje i regularne pokrywanie skóry kolejną warstwą produktu.
Jak zwalczać objawy fotostarzenia?
Objawy fotostarzenia skóry są efektem często wieloletniej ekspozycji na słońce, w związku z czym usunięcie ich nie jest łatwe. W przypadku pogorszenia kondycji i wyglądu skóry warto skorzystać z zabiegów kosmetycznych, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny.
Dodatkowo warto stosować kosmetyki, zawierające antyoksydanty (np. witaminę C) oraz uszczelniające naczynia krwionośne. Przebarwienia można zmniejszyć za sprawą produktów o działaniu złuszczającym i rozjaśniającym. Dobre efekty może przynieść również suplementacja cynku, witaminy A, C oraz E.