Nowy trend w dbaniu o urodę. Efekty widoczne już po pierwszym zabiegu
Żelazko do twarzy to urządzenie, które wykorzystuje się do zabiegów upiększających — tak w domu, jak i w salonach kosmetycznych. Efektem jego działania jest wygładzenie zmarszczek, odżywienie i dotlenienie skóry oraz poprawa jej ukrwienia i kolorytu. Kiedy warto się na niego zdecydować? Ile kosztuje prasowanie zmarszczek? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?
Co to jest żelazko do twarzy?
Żelazko do twarzy, nazywane także żelazkiem przeciwzmarszczkowym, to urządzenie, które wykorzystuje się podczas zabiegu kosmetycznego, znanego jako prasowanie twarzy. Kosmetyczne żelazko przeciwzmarszczkowe służy do wykonywania zabiegów na skórze twarzy, dekoltu i całego ciała.
Stosuje się je w celu ujędrnienia skóry, poprawy jej kolorytu, wzmocnienia i dotlenienia mięśni oraz cery. Urządzenie mogą stosować zarówno kobiety, jak i mężczyźni, bez względu na rodzaj skóry.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dieta kolagenowa
Żelazko do twarzy — wskazania i efekty zabiegu
Zabieg prasowania twarzy żelazkiem do twarzy jest wskazany dla osób, które zmagają się ze zmarszczkami, opuchlizną, kurzymi łapkami lub sińcami pod oczami, ale także trądzikiem czy ziemistą, zwiotczałą cerą. Wskazaniem jest także "druga broda", tzw. chomiczki, czyli opadający owal twarzy czy opadająca powieka górna.
Na jakie efekty zabiegu prasowania twarzy można liczyć? To przede wszystkim:
- spłycenie zmarszczek (tkanki miękkie ulegają naprężeniu, co widocznie wygładza zmarszczki i ujędrnia skórę; efekty są widoczne już po pierwszym zastosowaniu, jednak czasem, gdy zmarszczki są głębokie, konieczne może być kilka zabiegów),
- lifting skóry, poprawa owalu twarzy,
- poprawa kolorytu i struktury cery,
- usunięcie toksyn ze skóry,
- głębokie oczyszczenie,
- poprawa krążenia krwi w skórze, co oznacza jej dotlenie i odżywienie (urządzenie wtłacza w nią substancje aktywne z preparatów pielęgnacyjnych),
- pobudzenie mięśni twarzy,
- nawilżenie skóry twarzy,
- pobudzenie procesów regeneracyjnych,
- poprawa metabolizmu skóry twarzy,
- wsparcie pracy układu limfatycznego, niwelowanie obrzęków, głównie worków pod oczami,
- wsparcie walki z trądzikiem poprzez usuwanie z porów nagromadzonego sebum i zanieczyszczeń oraz złuszczanie obumarłych warstw skóry,
- poprawa skóry z egzemą (wspomaga procesy oczyszczania skóry i poprawia jej strukturę),
- podniesienie opadającej powieki,
- działanie przeciwzapalne (łagodzi stany zapalne skóry).
Można powiedzieć, że ten nieinwazyjny zabieg jest bardzo wszechstronny: skóra po zabiegu żelazkiem do twarzy jest lepiej dotleniona, odżywiona i ukrwiona. Z tego też powodu wchłanianie substancji aktywnych z kosmetyków jest zdecydowanie lepsze. Cera wygląda świeżo i promiennie.
Jak szybko pojawiają się efekty zabiegu?
Żelazko do twarzy już po pierwszym użyciu przynosi efekty w postaci bardziej jędrnej, napiętej i elastycznej skóry o wyrównanym kolorycie. Przy regularnym stosowaniu żelazka skóra odzyskuje jędrność i elastyczność, zmarszczki zostają wygładzone, a skóra staje się promienna i gładka.
Efekty działania żelazka do twarzy sprawiają, że prasowanie twarzy może być nie tylko samodzielnym zabiegiem, ale i łączonym z innymi, na przykład chromorewitalizacją, czyli zabiegiem anti-aging wykorzystującym działanie mikroprądów i energii świetlnej (dzięki niemu skóra jest lepiej przygotowana na przyjęcie substancji odżywczych).
To jednak nie wszystko. Żelazko galwaniczne jest bardzo skuteczne w przypadku cellulitu i rozstępów na ciele. Ponieważ oczyszcza skórę głowy, działa także profilaktycznie przy wypadaniu włosów (wspomaga także wzrost nowych włosów).
Jak wygląda i jak działa żelazko do twarzy?
Zarówno żelazko stosowane w gabinetach kosmetycznych, jak i galwaniczne żelazko do twarzy przeznaczone do użytku domowego, składa się z głowic. Urządzenia te różnią się oczywiście pod pewnymi względami.
Profesjonalne żelazka do twarzy mają:
- głowicę do masażu próżniowego, to jest rytmicznego zasysania i rozmasowywania skóry, co pozwala dotlenić i odżywić komórki skóry,
- głowicę do elektrostymulacji TENS (elektrycznej stymulacji nerwów), co poprawia krążenie w obrębie skóry twarzy, ale i wzmacnia ją. Prądy TENS pobudzają produkcję nośników energii (cząsteczek ATP), co prowokuje mięśnie do skurczów i regeneracji. Efektem działania jest nie tylko lepsze krążenie, ale i wzmocnienie oraz aktywizacja mięśni mimicznych.
Oznacza to, że sposób działania profesjonalnych żelazek do twarzy polega na jednoczesnym masażu próżniowym vacum oraz mikrostymulacji TENS. Połączenie obu tych metod potęguje skuteczność oraz efektywność zabiegu.
Podobne efekty można osiągnąć poprzez prasowanie zmarszczek w domu. Istotą działania galwanicznego żelazka do twarzy przeznaczonego do użytku domowego jest galwanizacja cery (działa na zasadzie galwanoterapii). Oznacza to, że urządzenie wykorzystuje prąd stały (prąd galwaniczny), który przepływa między dwoma elektrodami.
W rezultacie urządzenie domowe:
- pobudza komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny. Prąd galwaniczny wnika w skórę i stymuluje komórki do szybszej regeneracji, sprzyja powstawaniu nowych komórek,
- prowadzi do lepszego ukrwienia i napięcia skóry, wygładza ją,
- oczyszcza skórę z zaskórników,
- zaopatruje skórę w aktywne składniki ujędrniające, obecne w specjalnych ampułkach, które wykazują działanie ujędrniające.
Jak często należy stosować żelazko do twarzy?
Początkowo najlepiej dwa razy w tygodniu. Gdy stan skóry zacznie się poprawiać, zabieg wystarczy poprawiać raz w tygodniu lub co dwa tygodnie.
Prasowanie twarzy i żelazko do twarzy — cena
Ile kosztuje żelazko do twarzy? Profesjonalne od 1500 złotych do 25 000 złotych, zaś domowe żelazko galwaniczne od 300 do 2000 złotych. Cena zależy od kilku czynników, tak marki, jak i akcesoriów. Żelazka do twarzy mogą być bowiem wyposażone w różne nakładki (np. do mikrodermabrazji), grzebienie przeciwzmarszczkowe czy końcówki do masażu ciała i skóry głowy.
Dodatkowym kosztem jest cena ampułek, które zawierają preparat stosowany podczas zabiegu. Jeśli chodzi o zabieg w gabinecie kosmetycznym, jego cena wynosi zwykle około 100 złotych.
Prasowanie zmarszczek krok po kroku
Aby zabieg prasowania zmarszczek żelazkiem do twarzy był efektywny i bezpieczny, należy się do niego dobrze przygotować, a i przestrzegać zaleceń dotyczących zarówno samej procedury, jak i okresu po zabiegu. Co jest istotne? Przede wszystkim to, by w ciągu kilkunastu dni przed zabiegiem nie wykonywać peelingów, makijażu permanentnego czy zabiegów medycyny estetycznej (np. botoks).
Przed użyciem urządzenia galwanicznego należy zmyć makijaż i dokładnie oczyścić skórę. Kolejnym krokiem jest 20-30 minutowy masaż, czyli prasowanie twarzy. Prasowanie wykonane żelazkiem galwanicznym w domu trwa kilka minut. W pierwszym kroku urządzenie głęboko oczyszcza skórę (trzeba nanieść odpowiedni żel oczyszczający na głowicę urządzenia i przesuwać je po skórze okrężnymi ruchami).
W drugim kroku stosuje się preparat pielęgnacyjny, który wspiera odmłodzenie skóry (np. kwas hialuronowy, który przy pomocy żelazka galwanicznego jest wtłaczany w głębsze warstwy skóry).
Po zabiegu należy nanieść na skórę krem ochronny. Kilka dni po nim trzeba zrezygnować z basenów, opalania, solarium i sauny oraz peelingu czy depilacji. Twarz należy chronić, stosując kremy z filtrem przeciwsłonecznym z SPF 30 lub SPF 50. Istotne jest także nawilżanie cery, tak od zewnątrz (stosowanie kremów, masek), jak i do wewnątrz (pamiętanie o piciu odpowiedniej ilości wody).
Przeciwwskazania i skutki uboczne prasowania twarzy
Z zabiegów prasowania zmarszczek żelazkiem do twarzy nie mogą korzystać wszyscy. Ponieważ zabieg działa nie tylko na skórę, ale i układ krwionośny oraz limfatyczny, przeciwwskazanie stanowi:
- ciąża, okres karmienia piersią,
- bardzo niskie ciśnienie lub nadciśnienie,
- cukrzyca,
- nowotwór,
- ciężka choroba nerek lub wątroby,
- choroba serca,
- epilepsja,
- gorączka,
- niewydolność żylna,
- choroba tarczycy np. nieustabilizowana nadczynność lub niedoczynność tarczycy,
- metalowy implant w okolicy miejsc, na których wykonuje się prasowanie,
- rozrusznik serca.
Osoby posiadające otwarte rany na twarzy, otarcia, owrzodzenia, stany zapalne i inne choroby skórne w obszarze wykonywania zabiegu również nie powinny korzystać z żelazka do twarzy.
Warto wiedzieć, że możliwe są modyfikacje zabiegu, na przykład pominięcie elektrostymulacji, co jest konieczne w przypadku osób zmagających się na przykład z nadciśnieniem czy niewykonywanie masażu próżniowego u osób z tendencją do żylaków.
Jeśli chodzi o skutki uboczne zabiegu, to gdy prasowanie zmarszczek jest wykonywane poprawnie, z uwzględnieniem przeciwwskazań, te się nie pojawiają. Obserwuje się jedynie lekkie zaróżowienie skóry, co ma związek z pobudzonym ukrwieniem. Efekt mija samoistnie w niedługim czasie.
Najważniejsze jest, by pamiętać, że podczas używania żelazka galwanicznego należy stosować się do zaleceń producenta i używać jedynie kosmetyków przeznaczonych do żelazek elektrolitycznych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl